Projekts.comenius


Go to content

Aktivitātes


Hungary

Greece

Bulgaria

Estonia

Latvia

Italy

Romania

Germany

Projekta noslēguma sanāksme Vācijā.

        Kā beidzas ziema un vasara, kā beidzas lietus un saulainais laiks, tā noslēdzas arī visi projekti. Projekta noslēguma sapulce notika Vācijā, Šottenā, no 12.līdz 17.maijam. Vācieši sagaida mūs ļoti viesmīlīgi un palīdz iekārtoties viesnīcā, kas atrodas pilsētas centrā netālu no vecpilsētas, bet mūsu skolēnus uzņem viesģimene, kuras māja arī atrodas Šotenā. Nākošajā dienā visi projekta dalībnieki tiek iepazīstināti ar īsu pilsētas vēstures apskatu 16.gs. celtajā Rātsnamā, kura kolorītu paspilgtina mūziķu trio, kas spēlē viduslaiku mūziku.

        Pēc ekskursijas pa pilsētu un pusdienām vietējā kafejnīcā dodamies uz Vogelsbergas sporta zāli, kur tiekam iepazīstināti ar vāciešu uzskatiem par aktīvu fizisko atpūtu. Dažādība ir liela, bet īipaši pārsteidz līdzsvara platforma, kas paredzēta darbam komandā, jo, tikai saliedējoties, ir iespējams uzkāpt un nokāpt tā, lai platforma nepieskartos grīdai. Arī pati ekskursija pa skolu ir aizraujoša un iedvesmojoša, ko, protams, nodrošina apjomīgais un pārdomātais valsts finansējums izglītības jomā. Par visu ir domāts ilgtermiņā, lai skolēni varētu vispusīgi attīstīties, iepazīt pasauli un izglītoties ne tikai akadēmiski, bet arī mācīties pielietot praktiski iegūtās zināšanas.

        Nākošajās dienās iepazīstam Frankfurti un Marburgu. Frankfurtē apmeklējam sv.Paula katedrāli, kas tiek izmantota politiskiem nolūkiem, un uzzinām, ka tieši šajā katedrālē ir dzimusi demokrātiskā Vācija. Pēc tam apmeklējam Frankfurtes kā Eiropas finanšu mekas Naudas muzeju, kur varam iepazīties gan ar naudas pirmsākumiem, gan depozītu veidiem, gan uzspēlēt inflācijas-deflācijas spēli, gan ar visām pasaules naudaszīmēm cauri laikmetiem.

        Ar Marburgu(vidusslaikos celto pilsētu) mūs iepazīstina skolas direktors, kurš aizrautīgi stāsta gan par pilsētas vēsturi, gan par pilsētas tradīcijām, piemēram, par labdarības ziedojumu tālruni, kas saistīts ar instalāciju „Degošā sirds”kalnā: tiklīdz atskan labdarības zvans, kas vēsta par atbalsta sniegšanu, tā sirds kalnā uzreiz iedegas. Ieejot varenajā Marburgas sv.Elizabetes katedrālē, aizraujas elpa, jo gotiskie griesti un krāšņās vitrāžas mudina domāt par pārlaicīgo, nevis par mūsdienu laikmetam raksturīgo tempu. Pakāpeniski ceļš aizvijas kalnā, aizvedot garām universitātei, kas iemitinājusies klostera telpās, un atklājot ne tikai Marburgas jumtus, bet arī visu ieleju. Visa pilsēta ir saistīta ar firsta sievas Elizabetes labdarības apdvesto dzīvi.

        Pēdējā vizītes diena ir veltīta projekta noslēguma sapulcei, kur tiek spriests par projekta galaproduktu un tālāko virzību, kā arī apkopoti secinājumi par projekta darbu divu gadu garumā.

        Skolotāji strādā pie projekta galaatskaites sagatavošanas, bet skolēni darbojas internacionālās grupās, veidojot kolāžas par projekta iespaidiem, izvērtējot kopīgās darbošanās plusus un mīnusus.Pēcpusdienā, pataupot desertam, kolēģi aizved visus ciemiņus vispirms uz aktīvo atrakciju parku, kas ir līdzīgs mūsu „Mežakaķim”, tad uz netālo Vogelsparku, kas ir paredzēts atpūtai gan ģimenēm, gan grupām, jo ir ne tikai dažādas atrakcijas bērniem, bet arī labi kopts mini zoodārzs, kur varējām apskatīt daudzus eksotiskus dzīvniekus un putnus, piemēram, emu, dzeloņcūkas, ķengurus u.c.

        Atnāk sestdienas rīts, kad visiem jādodas mājup. Vācu kolēģi un skolēni ar saviem vecākiem ir atnākuši pavadīt mūs. Skan pateicības vārdi viesmīlīgajiem saimniekiem, dažam nobirst asara, bet izskan cerība, ka draudzīgie kontakti, kas nodibināti gan starp skolēniem , gan starp kolēģiem sniegs jaunas iespējas, lai satiktos un veidotu jaunus projektus.

 

 Anita Klismete    -   projekta koordinatore   

Projekta sanāksme Rumānijā

Uz tālo Rumāniju projekta ietvaros šoreiz devās divas Kaunatas vidusskolas skolotājas. Ceļš bija ļoti garš, taču priecēja fakts, ka Iasi pilsētā, kas bija mūsu ceļojuma galamērķis, ir sava lidosta, kur piezemējās arī  Austrian Airlines lidmašīna, kas laimīgi mūs aizveda uz pilsētu Rumānijas ziemeļaustrumu daļā. Iasi atrodas netālu no Moldāvijas robežas.

Rumānija mūs sagaidīja ar pavasarīgu laiku. Ziedošās tulpes, narcises un magnolijas iepriecināja mūsu sirdis un,protams, smaidīgie un laipnie Rumānijas iedzīvotāji.

Rumāņu partnerskola bija sagatavojusi apjomīgu un interesantu sanāksmes programmu: piecās dienās mēs iepazinām Rumānijas vēstures galvenos faktus, apmeklējām Rumānijas austumdaļas ievērojamākās vietas: dabas dārzus, izglītības iestādes, baznīcas, klosteri, cietoksni, izbaudījām Rumānijas nacionālos ēdienus, kas ,apkopojot redzēto , dzirdēto un baudīto, sniedza lielisku priekšstatu par šo valsti un cilvēkiem- strādīgiem, laipniem,ļoti viesmīlīgiem.

Jāteic, ka Garabet Ibraileanu skola ar vairāk nekā 700 skolēniem atrodas 45 kilometrus no Iasi pilsētas, un daudziem  skolēniem un skolotājiem ir jāmēro šis attālums katru dienu, lai nokļūtu skolā. Mācības notiek divās maiņās. Ārzemju viesi tika sveikti ar koncertu  un ,ieejot skolā, tika sagaidīti ar maizi un sāli. Katrs nolauza maizes gabaliņu, iemērca sālī un apēda. Tāda ir šīs valsts tradīcija. Skolas telpās bija daudz dažādas informācijas, kas skar projekta tematiku: plakāti, fotogrāfijas, skolēnu pētījumi par dalībvalstu kultūru utt.Sanāksmes programmas ietvaros tikāmies ar pilsētas Targu Frumos (tulkojumā -Skaistā pilsēta) mēru un vicemēru, kurš māca arī ģeogrāfiju šajā skolā. Partnerskolas bija sagatavojušas prezentācijas par jauniešu iesaistīšanos vietējā sabiedrībā. Tika izspēlēta  pilsētas domes sapulces simulācijas spēle, kurā katra partnerskola prezentēja savu darbu un runāja par problēmām, kas satrauc jauniešus. Kaunatas vidusskolas 12.klases skolēni arī bija sagatavojuši prezentāciju par Kaunatas pagasta jauniešu iekļaušanos vietējās sabiedrības aktivitātēs.(skat. Projekta galerija). Tā kā uz Rumāniju bija devušās tikai 2 skolotājas, skolēnu darbu prezentēja skolotājas. Simulācijas spēles noslēgumā tika secināts, ka viena no galvenajām problēmām, ar ko saskaras jaunieši, ir sporta aktivitāšu un tām paredzētā inventāra  trūkums, kas savukārt saistīts ar finansiālām grūtībām katrā partnervalstī.

Projekta sanāksmes programmas noslēgumā partnerskolu skolēni un skolotāji piedalījās draudzības spēlē rokasbumbā, akcentējot godīgas spēles noteikumus . Garabet Ibraileanu skolai ir stipras rokasbumbas tradīcijas. Sportistu meistarība šajā sporta veidā bija ļoti labi redzama.

Rumāņu viesmīlība bija jūtama ik uz katra soļa. Mēs jutāmies  kā mājās, lai gan no tām mūs šķīra 5 stundu lidojums. Paldies rumāņu draugiem par spilgtajiem iespaidiem, ko guvām, viesojoties Rumānijā.

 

 Anita Klismete    -   projekta koordinatore   

Projekta sanāksme Itālijā 

      Februāra sākumā, kad Latvijā valdīja sals, mēs, 2 skolotājas un 3 meitenes, devāmies Comenius skolu partnerības projekta Democratic Shaping and Sharing  ietvaros uz siltāku vietu – Romu. Kopā ar mums uz Itāliju lidoja arī igauņu kolēģi. Netālu no tās ir pilsēta Latīna, kur atrodas partnerskola.  Iebraucot Romā, mūs sagaidīja palmas, silts vējiņš un itāļu šoferis ar uzrakstu rokās „Comenius”.  Pēc stundas mēs jau satikām savus kolēģus arī no citām skolām: Vācijas, Grieķijas, Rumānijas,  Ungārijas un Bulgārijas. Meitenes devās uz viesģimenēm, ar kurām viņas sarakstījās jau iepriekš.

      Otrdien no rīta devāmies uz skolu, kur mūs  gaidīja itāļu kolēģe Francesca Neiviller skolā Vittorio Veneto. Vispirms mēs tikām iepazīstinātas ar skolu, tad sekoja neliels koncerts, kura laikā skolēni rādīja muzikālos priekšnesumus, atveidojot itāļu slavenos hītus. Pēc sagatavotās prezentācijas par Comenius projekta aktivitātēm un pusdienām itāļu gaumē, projekta dalībnieki veidoja savas valsts stendu par demokrātijas tēmu ar līdzatvestajiem darbiem. Kad visi bija iepazinušies ar padarīto, skolēni pulcējās, lai prezentētu savas valsts ideju par kopējo projekta logo(arī tas bija mājās veicamais uzdevums) un vienotos par kopējo projekta logo, bet skolotāji devās uz projekta kopsapulci, kur tika apspriestas turpmākās projekta aktivitātes.

      Nākamajās 3 dienās mājinieki iepazīstināja projekta dalībvalstu pārstāvjus ar Itāliju: ekskursija pa Musolini dibināto Latīnu, uz Romu, kur visiem bija iespēja apskatīt pasaulslavenos kultūrvēsturiskos objektus, kā Vatikānu,  Navona laukumu, Kolizeju, iemest monētu Trevi strūklakā. Tāpat bija iespēja tuvāk iepazīt Itālijas vēsturi, apmeklējot Sermonatas un Gaetas viduslaiku cietokšņus, pateicoties lieliskajiem gidiem. Mums bija iespēja nogaršot siltu šokolādi un uzzināt, kā top šokolāde Šokolādes muzejā. Pateicoties izteiksmīgajai gides runai, drīz vien itāliski stāstīto sapratām bez tulka. Izbaudījām, kā ir braukt pa līkumainajiem un šaurajiem kalnu ceļiem, kad pretī brauc vēl viens autobuss,  cik lielisks skats paveras uz Tirēnu jūras pludmali no Jupitera tempļa un kā dzīvo cilvēki ciematiņā pie jūras Sperlonga. Bija neparasti dzirdēt, ejot pa viduslaiku pilsētas ielām, kā itāļu puiši dzied „Ave, Marija!”...Tā kā laiks lutināja, tad dabūjām izbaudīt arī dienvidu sauli. Vakaros itāļu kolēģi bija padomājuši arī par to, lai mēs iepazītu itāļu virtuvi, kas būtiski atšķiras no Latvijas virtuves, kā arī pats ēšanas režīms.

      Laikam ir savi rāmji, kas nav atkarīgi no cilvēku vēlmēm: tā nu sestdien no rīta jau posāmies atkal uz Romu, šoreiz uz lidostu, kur aviokompānijas Lufthanza lidmašīna atkal atgrieza mūs Latvijas ziemā.

 

 Anita Klismete    -   projekta koordinatore   

Projekta sanāksme Kaunatā

Comenius projekta „Your Europe-democratic shaping and sharing” dalībnieki  ierodas Kaunatā

        Šis septembris Kaunatas vidusskolas skolēniem, viņu vecākiem un skolotājiem paliks atmiņā, jo Comenius projekta „Your Europe-democratic shaping and sharing”ietvaros Kaunatas vidusskolā viesojās ārzemju ciemiņi no 7valstīm: Vācijas, Rumānijas, Itālijas, Bulgārijas, Igaunijas, Grieķijas un Ungārijas.

        Pirms tam bija ilgs projekta sanāksmes sagatavošanas process, kurā aktīvi iesaistījās gan skolotāji, gan skolēni un viņu vecāki. Rezultātā tika izveidota aizraujoša projekta sanāksmes programma, kas sākās 23.septembrī ar ekskursiju pa Rīgu; 18 ārzemju skolēni un 20 skolotāji ieinteresēti vēroja Rīgas jūgendstila arhitektūru, apbrīnoja Rīgas zaļos parkus, skvērus, pastaigājās pa Vecrīgu. Priekšā vēl bija ilgs ceļš ar autobusu uz Kaunatu, kur ārzemju skolēnus sagaidīja ģimenes, kurās viņi dzīvoja 5 dienas.

        24.septembrī projekta dalībnieki iepazina skolu, apskatīja mācību telpas, skolēnu pašpārvaldes pārstāvji stāstīja par skolas vēsturi, iesaistīja viesus iepazīšanās spēlēs. Skola bija īpaši saposta šim pasākumam. Ejot vai braucot garām skolai, jau no tālienes varēja redzēt skolas zālājā izkārtotos valstu karogus, 11.un 12.klašu skolēni bija izveidojuši informatīvos plakātus par katru dalībvalsti. Pateicoties skolotājai Dacei Zagorskai, tika īstenota viņas ideja”Draudzības koks”: uz stenda tika izveidots koks no dažādu krāsu lentītēm, kuras ataino katras dalībvalsts karoga krāsas. Draudzības koka ideja: katrai valstij ir savas saknes, augot uz augšu, tās savijas(mēs sadarbojamies savā starpā), koka augšdaļā ir ziedi, augļi(mūsu projekta sadarbības rezultāti). Visi dalībnieki gatavoja no plastikas koka ziedus vai augļus, kurus vēlāk piestiprināja pie Draudzības koka.

         Ciemiņi tika sveikti  skolēnu, viņu vecāku un skolotāju veidotajā  koncertā Kaunatas pagasta tautas namā. Visi bija pārsteigti par mūsu dejotāju un dziedātāju augsto profesionālo līmeni un skaistajiem tautas tērpiem. Koncertā piedalījās visu paaudžu Kaunatas tautas deju kolektīvi, folkloras kopa „Ŗāznaviņa”, Kaunatas tautas nama folkloras kopa. Pēc koncerta folkloras kopas pavadījumā ārzemju ciemiņi varēja izmēģināt mūsu tautas deju soļus un iesaistīties jautrās rotaļās. Paldies visiem, kas sagatavoja tik krāšņu koncertu.

        Pēcpusdienā ārzemju skolotāji apmeklēja Kaunatas ciema ievērojamākās vietas, bet skolēni kopā ar Kaunatas skolas skolēnu pašpārvaldi piedalījās pasākumā, kurā katra dalībskola iepazīstināja pārējos ar skolēnu parlamenta darbību  skolā; tika rādītas videofilmas, prezentācijas par šo darbu,tika stāstīts un diskutēts.

        Vakaros skolēni devās uz skolas sporta zāli, kur ar katru vakaru aktīvāk iesaistījās, spēlējot volejbolu un dažādas galda spēles.

        25.septembrī visi – gan ārzemju ciemiņi, gan mūsu skolēni- devāmies ekskursijā pa Latgali: apskatījām Mākoņkalnu, pabijām Andrupenes lauku sētā, pēc tam ceļš veda uz Aglonu, kur apmeklējām Karaļa kalnu un Aglonas baziliku. Pusdienojām Aglonas maizes muzejā, kur muzeja saimniece Vija stāstīja par maizes nozīmi latgaliešu dzīvē, ar maizi saistītiem ticējumiem,piedāvāja Latgales nacionālos ēdienus, kas ciemiņiem ļoti garšoja.

        Savukārt 26.septembra diena pagāja, apskatot Rēzekni. Tika apmeklētas Rēzeknes baznīcas, Māras piemineklis, devāmies ekskursijā gida pavadībā pa Latgales vēstniecību”Gors” un Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centru”Zeimuļs”. Pēc pusdienām skolēni devās pie lielveikala Rimi barot pīles, tādā veidā, aizpildot laiku , gaidot autobusu. Arī tas daudziem bija īpašs piedzīvojums .

        Vakarā viesu mājā „Ezerkrasti” notika projekta sanāksmes noslēguma pasākums. Visi iesaistījās rotaļās un citās aktivitātēs; dejoja, sarunājās, fotografējās. Pasākums ilga līdz 22.00. Nākošajā rītā 5.30. ciemiņi aizbrauca no Kaunatas.

        Piecas dienas Latvijā bija pagājušas nemanot, bet tās bija emociju, iespaidu un jaunu atklāsmju piepildītas.

Gan  skolotāji, gan skolēni un viņu vecāki gaidīja ziņas par ciemiņu mājupceļu.

Bija ļoti patīkami saņemt tikai labas atsauksmes. Šeit ir dažas no tām:

        Paldies par patīkamajiem brīžiem , ko mēs pavadījām Latvijā. Jūs esat lieliski jūsu viesmīlības dēļ. Mēs atcerēsimies jūs kā mīļus un iejūtīgus cilvēkus. (Bianka  no Rumānijas);

        Paldies Latvijas komandai, kas padarīja šo vizīti par neaizmirstamu mums.(Kati no Ungārijas);

Paldies par fantastiski pavadīto laiku Latvijā. Mūsu skolēni nekad neaizmirsīs šo viesošanos Latvijā un Latvijas ģimeņu lielisko viesmīlību. Latvija ir skaista zeme, un mēs esam laimīgi, ka mums ir bijusi iespēja to redzēt. Mēs ilgojamies pēc jums.(Frančeska no Itālijas);

        Daudziem Latvija asociējas ar Rīgu-tās galvaspilsētu, bet, pateicoties projektam, mēs ieraudzījām un atklājām daudz vairāk. Mūsu skolēni teica: tas bija kā viesošanās pie vecmāmiņas- silta, draudzīga atmosfēra ģimenēs. Par mums ļoti rūpējās.(Rene no Igaunijas);

        Paldies par lielisko pieredzi Latvijā. Mums šeit ļoti patika un mūsu skolēniem arī.(Tanja no Vācijas)

Paldies par viesmīlību. Jūs bijāt perfekti!(Kristoss no Grieķijas).

        Comenius projekta darba grupas vārdā izsakām lielu pateicību visiem , kas palīdzēja sagatavot un izvest šo pasākumu. Īpaši pateicamies mūsu skolēnu Kaspara Potašova, Nikitas Bašmakova, Žaņa Kilaita, Jāņa Viša, Justīnes Kablanovas, Rolanda un Raimonda Katkovsku, Tonija Fernandes, Laimas Rukmanes, Elīnas Selivončikas un Jāna Broliša ģimenēm, kas uzņēma savās ģimenēs ārzemju skolēnus.

        Paldies Kaunatas vidusskolas skolotājiem, kuri nodrošināja nepārtrauktu mācību procesu.

Paldies Kaunatas pagasta pārvaldei par atbalstu pasākuma organizēšanā.

Esam ciemiņus uzņēmuši, nu pašiem  jādodas ciemos. Šoreiz mūsu skolas skolēnus un skolotājus ceļš vedīs uz Itāliju.

                                                                                                    

 Anita Klismete    -   projekta koordinatore   

Projekta sanāksme Igaunijā
        Saulainā un karstā maija pēcpusdienā Kaunatas vidusskolas 6 skolēni un 5 skolotāji devās ceļā uz Igauniju, Hādemestes vidusskolu, lai piedalītos Comenius projekta sanāksmē. Ceļš ar autobusu ilga gandrīz 6 stundas. Pārbraucot Igaunijas robežu pie Iklas, mēs sajutām, ka laika apstākļi ir krasi mainījušies un 28 grādu maija tveici Latvijā ir nomainījis dzestrais ziemeļu vējš ar tikai 12 grādiem. Mūsu skolēnus drīz sagaidīja Igauņu ģimenes, kurās viņi dzīvoja 5 projekta dienas. Skolotāji kopā ar citiem ārzemju kolēģiem apmetās Lepaninas viesnīcā, pa kuras logiem pavērās brīnišķīgs skats uz Baltijas jūru.
        Pirmajā projekta dienā mēs iepazināmies ar Hādemestes skolu, tās vietējo pārvaldi, izglītības sistēmu Igaunijā. Skolēni viesus sveica ar koncertu, kurā skanēja viņu izpildījumā dalībvalstu dziesmas oriģinālajā valodā. Arī mums bija ļoti patīkami izdzirdēt”Kur tu teci, gailīti mans” un „Aijā žūžū” latviešu valodā un kopā ar igauņu skolēniem dziedāt līdzi.
        Pēcpusdienā skolā risinājās radošās darbnīcas. Skolēni piedalījās ideālu skolas iekšējās kārtības noteikumu izstrādē. Katra dalībskola bija tam gatavojusies iepriekš un iepazīstināja citu valstu skolēnus ar savas skolas iekšējās kārtības noteikumiem. Mūsu skolēni bija sagatavojuši videofilmu (skat. Projekta produkti), kā arī plakātu, kurā kārtības noteikumi bija attēloti piktogrammu veidā. Hādemestes skolā partnerskolu skolēni piedalījās kopīgas filmas veidošanā par šo tēmu. Otra radošā darbnīca bija saistīta ar zīmēšanu: uz skala katra dalībvalsts zīmēja kādu motīvu, kas saistās ar projektu, Eiropu utt. Visus zīmējumus pēc tam varēja apskatīt skolas gaitenī.
        Mums bija iespēja ne tikai piedalīties projekta aktivitātēs, bet arī iepazīt Igauniju, tās dabas savdabību. Mēs apmeklējām Kabli Meža centru, kas ir veidots, lai skolēniem un tūristiem būtu iespēja virtuālā vidē iepazīt Igaunijas dabu, pabijām Tolkuse purvā, kur, ejot pa speciāli ierīkotām purva takām, vērojām šo dabas brīnumu. Īpaši sajūsmināti bija Itālijas un Grieķijas pārstāvji, jo šādas ainavas viņu valstīs nav sastopamas. Mūsu sanāksmes programmā ietilpa ekskursijas; apskatījām Tallinu, tās vecpilsētu, bijām Pērnavā un tās mūsdienīgajā novadpētniecības muzejā.
        Neaizmirstamas atmiņas atstāja brauciens pa jūru ar prāmi uz Kihnu salu. Šeit mēs iepazinām pavisam citu dzīvesstilu, redzējām, kā vietējie salas iedzīvotāji saglabā savas tradīcijas; arī ikdienā šeit tiek valkāti nacionālie tautas tērpi, un iedzīvotāji ir lepni, ka viņiem šādi tērpi ir.
        Lai gan Igaunija ir mūsu kaimiņi, tomēr mēs atklājām daudz jauna un interesanta par šo tautu. Visiem bija iespēja komunicēt ar dažādu tautu pārstāvjiem, nodibināt jaunus kontaktus.(skat. Projekta galerija)
Projekta sanāksme Bulgārijā

Eiropas Savienības Mūžizglītības programmas Comenius apakšprogrammas skolu daudzpusējās partnerības projekta “Your Europe- democratic shaping and sharing”ietvaros  Kaunatas visusskolas 2 skolotāji un 2 skolēni no 17.marta līdz 22.martam piedalījās projekta sanāksmē Bulgārijā.

17.marta pēcpusdienā, laimīgi piezemējoties Frankfurtes lidostā, mēs satikām projekta partnerus no Vācijas-gan skolotājus, gan skolēnus, ar kuriem kopīgi turpinājām ceļojumu uz Sofiju. Pēc nolaišanās Sofijas lidostā mūs sagaidīja Bulgārijas partneri. Saskaņā ar projekta sanāksmes programmu mums bija jānakšņo Sofijā(Bulgārijas likumi neatļauj pārvietoties skolēniem ar transportu tumšajā diennakts laikā). Te mēs satikām mūsu partnerus no Igaunijas, Grieķijas, Ungārijas . Šo laiku mēs izmantojām lietderīgi: iepazinām Sofiju, vērojām cilvēkus, apmeklējām Sofijas majestātiskās baznīcas.

Nākošajā rītā visi devāmies tālāk uz Targovištes pilsētu, kur atrodas projekta partnerskola. Ceļs bija diezgan tāls-pilsēta atrodas 300 kilometru attālumā no Sofijas. Pievakarē ieradāmies Targovištē, kur mūsu skolēnus sagaidīja viesģimenes. Arī Rumānijas kolēģi bija klāt, kas ceļu līdz Targovištei bija mērojuši ar personīgajām automašīnām.Tā kā visi skolēni jau bija iepazinušies tuvāk cits ar citu caur sociālajiem tīkliem internetā, nebija problēmu atpazīt vienam otru. Uzreiz pēc izkāpšanas no autobusa gan viesi, gan māju saimnieki draudzīgi sasveicinājās un devās uz viesģimenēm; kas ar savu auto, kas ar taksi.

Četru dienu garumā mēs piedalījāmies kopīgās ekskursijās, iepazīstot Bulgārijas pievilcību, tās vēsturi un tradīcijas, baudot Bulgārijas sauli, bulgāru skolēnu sagatavotu koncertu(ugunīgās dejas, skanīgās dziesmas, žilbinošos tērpus).(skat. Galerija)

Targovištes pilsētas mērs tikās ar projekta dalībniekiem, kur katras skolas projekta koordinatori varēja uzstāties un izteikt savas domas par šāda projekta nozīmību.Mūsu skolas projekta koordinatore A.Klismete savā runā akcentēja projekta nozīmi Eiropas valstu vēstures un kultūras, demokrātijas procesu izzināšanā, īpaši mazo valstu kontekstā.

Skolēni piedalījās kopīgā pasākumā-referendumā, kura tēma bija”Eiropa bez robežām”. 12. klases skolēni Pēteris un Kristaps aktīvi iesaistījās šajā simulācijas spēlē, parādot labas angļu valodas zināšanas un erudīciju.

Gatavojoties šai sanāksmei, 11.un 12.klases skolēni organizēja projekta aktivitātes Kaunatas skolā: veidoja prezentācijas un videofilmas par cilvēktiesībām, rakstīja esejas angļu valodā par demokrātijas attīstību Latvijā(skat. Projekta produkti). Labākie darbi tika apkopoti uz CD, katra partnerskola saņēma CD ar mūsu skolēnu darbiem.

Projekta sanāksme Grieķijā

    Eiropas Savienības Mūžizglītības programmas Comenius apakšprogrammas skolu daudzpusējās partnerības projekta “Your Europe- democratic shaping and sharing”ietvaros 3 Kaunatas visusskolas skolotāji un 2 skolēni no 16.janvāra līdz 21.janvārim piedalījās projekta sanāksmē Grieķijā-Atēnās. Atstājot Latviju 20 grādu salā, mēs pēkšņi piezemējāmies pavasarī, kur tikko nolijis lietus un uzspīdējusi silta saulīte.  Grieķija ir viena no senākajām valstīm uz zemes, antīkās civilizācijas un demokrātijas šūpulis. Grieķijā harmoniski savijas Austrumu un Rietumu kultūras. Šeit meklējami mākslas pirmssākumi, šeit radušās Olimpiskās spēles, šeit dzimusi demokrātija. Mūsdienu Grieķija rūpīgi glabā iepriekšējo paaudžu kultūru un tradīcijas, un ļauj ikvienam ielūkoties savā vēsturē. Šo iespēju varējām izbaudīt arī mēs. Projekta galvenā tēma ir demokrātiskie procesi Eiropā vēsturiskā griezumā. Sanāksmes laikā mums bija iespēja apskatīt Grieķijas vēsturiskās vietas-demokrātiskās sabiedrības pirmsākumus: Akropoli, Antīko teātri, Partenonu, Palamidi cietoksni, Sounion templi u.c.
     Katra dalībskola bija gatavojusies šai sanāksmei, veidojot CD prezentācijas par sociāli vēsturisko attīstību. (skat.Projekta produkti).  Sanāksmes laikā mēs apmainījāmies ar šiem materiāliem, lai pēc tam ar tiem iepazīstinātu visus interesentus savās skolās. Jāpiebilst, ka partnerskolu sagatavotie projekta materiāli ir labs mācību līdzeklis, kas var tik integrēts dažādās mācību stundās: vēsturē, ģeogrāfijā, angļu valodā, sociālajās zinībās u.c.
     Kopīgu ekskursiju un tikšanos laikā visu partnerskolu skolēniem un skolotājiem bija iespēja iepazīties un arī atrast jaunus draugus, padiskutēt par skolās notiekošo, iepazīt citu skolu pieredzi.
     Mūs pārsteidza grieķu skolēnu sirsnība, dabiskums un vēlme kontaktēties. Bet viņu dejotās grieķu nacionālās dejas un dzirdētās dziesmas vēl ilgi paliks atmiņā; tāpat kā redzētie plašie mandarīnu un apelsīnu lauki ar garšīgajiem augļiem, tīrā jūra ar bezgalīgām pludmalēm, klinšainie kalni, neskaitāmās salas, jūras šaurumi un līči, un ,protams, olīvkoki-miera un draudzības simbols.
     Olīvkoku iestādījām arī mēs,projekta sanāksmes dalībnieki, viesojoties Peristeri 2.licejā.
     Projekta satura koordinatore A.Klismete
   
Projekta sanāksme Ungārijā 
      No 9.līdz 14.oktobrim Kaunatas vidusskolas pedagogi piedalījās Comenius projekta ietvaros rīkotajā sanāksmē Ungārijā.
    Tā bija pirmā skolotāju mobilitāte- brauciens uz Ungāriju. Kaunatas vidusskolu pārstāvēja 3 pedagogi: skolas direktore S.Brokāne(projekta vadītāja), A.Klismete(projekta satura koordinatore), J.Klismets(prezentācijas par Kaunatas vidusskolu autors). Projekta dalībnieki iepazinās ar vienas no Budapeštas skolām - Korosi Csoma Sandor Altalanos Iskola es Gimnazium – ikdienu. Ģimnāzijas skolēni sniedza klātesošajiem nelielu koncertu; pēc tam skolotāji tika sadalīti grupās un skolēnu-gidu pavadībā iepazinās ar skolēnu un skolotāju veidotajiem stendiem par katru dalībvalsti. Stendi tika izvietoti klasēs, līdz ar to bija iespēja izjust skolas atmosfēru. Bija ļoti interesanti pētīt, cik daudz informācijas skolēni bija savākuši par katru no mums.
    Projekta sanāksmes laikā katra partnerskola sniedza ieskatu savas valsts, novada, pagasta un skolas dzīvē, prezentējot to CD(skat.Prezentācija). Tika sadalīti pienākumi starp partnerskolām, izveidots kopīgas darbošanās plāns.
    Projekta sanāksmes dalībnieki apskatīja Budapeštas un Ungārijas ievērojamākās vietas, apskatīja Ungārijas parlamenta ēku, iepazina tā vēsturi.
     Brauciena  galvenais nopelns ir draudzīgu attiecību nodibināšana starp sanāksmes dalībniekiem, kas ir svarīgs pamats sekmīgai darbībai nākotnē.

    Jāatzīmē, ka projekta ietvaros ir paredzēts brauciens uz katru no dalībvalstīm. Nākošā mobilitāte notiks 2013.gada janvārī, kad Kaunatas vidusskolas 2 skolēni un 3 skolotāji dosies uz Grieķiju.
     Savukārt Kaunatas vidusskola ārzemju ciemiņus gaidīs 2013.gada septembra nogalē.

 

Back to content | Back to main menu